Melodi Grand Prix

Liste over vindere af Melodi Grand Prix, både det danske og det internationale

ÅrstalDansk vinderInternational vinder
1956Refrain
Lys Assia
Schweiz
1957Skibet skal sejle i nat
Gustav Winckler og Birthe Wilke (3)
Net als toen
Corry Brokken
Holland
1958Jeg rev et blad ud af min dagbog
Rachel Rastenni (8)
Dors, mon amour
André Claveau
Frankrig
1959Uh – Jeg ville ønske jeg var dig
Birthe Wilke (5)
Een beetje
Teddy Scholten
Holland
1960Det var en yndig tid
Katy Bødtger (10)
Tom Pillibi
Jacqueline Boyer
Frankrig
1961Angelique
Dario Campeotto (5)
Nous les amoureux
Jean-Claude Pascal
Luxembourg
1962Vuggevise
Ellen Winther (10)
Un premier amour
Isabelle Aubret
Frankrig
1963Dansevise
Grethe og Jørgen Ingmann (1)
Dansevise
Grethe og Jørgen Ingmann
Danmark
1964Sangen om dig
Bjørn Tidmand (9)
Non ho l’età
Gigliola Cinquetti
Italien
1965For din skyld
Birgit Brüel (7)
Poupée de cire, poupée de son
Frankrig Gall
Luxembourg
1966Stop, mens legen er god
Ulla Pia (14)
Merci chérie
Udo Jürgens
Østrig
1967Puppet on a string
Sandie Shaw
Storbritanien
1968La la la
Massiel
Spanien
1969Vivo cantando
Salomé
Spanien
Boom bang a bang
Lulu
Storbritanien
De troubadour
Lenny Kuhr
Holland
Un jour, un enfant
Frida Boccara
Frankrig
1970All kinds of everything
Dana
Irland
1971Un banc, un arbre, une rue
Séverine
Monaco
1972Après toi
Vicky Leandros
Luxembourg
1973Tu te reconnaîtras
Anne Marie David
Luxembourg
1974Waterloo
ABBA
Sverige
1975Ding a dong
Teach In
Holland
1976Save your kisses for me
Brotherhood of Man
Storbritanien
1977L’oiseau et l’enfant
Marie Myriam
Frankrig
1978Boom Boom
Mabel (16)
A ba ni bi
Izhar Cohen
Israel
1979Disco tango
Tommy Seebach (6)
Halleluyah
Gali Atari & Milk and Honey
Israel
1980Tænker altid på dig
Bamses Venner (14)
What’s another year
Johnny Logan
Irland
1981Krøller eller ej
Tommy Seebach og Debbie Cameron (11)
Making your mind up
Buck’s Fizz
Storbritanien
1982Video video
Brixx (17)
Ein bißchen Frieden
Nicole
Tyskland
1983Kloden drejer
Gry Johansen (17)
Si la vie est cadeau
Corinne Hermes
Luxembourg
1984Det’ lige dét
Hot Eyes (4)
Diggi-loo diggi-ley
Herrey’s
Sverige
1985Sku’ du spørg’ fra no’en?
Hot Eyes (11)
La det swinge
Bobbysocks
Norge
1986Du er fuld af løgn
Trax (6)
J’aime la vie
Sandra Kim
Belgien
1987En lille melodi
Anne-Cathrine Herdorff (5)
Hold me now
Johnny Logan
Irland
1988Ka’ du se hva’ jeg sa’
Hot Eyes (3)
Ne partez pas sans moi
Céline Dion
Schweiz
1989Vi maler byen rød
Birthe Kjær (3)
Rock me
Riva
Jugoslavien
1990Hallo hallo
Lonnie Devantier (8)
Insieme: 1992
Toto Cutugno
Italien
1991Lige der hvor hjertet slår
Anders Frandsen (19)
Fångad av en stormvind
Carola
Sverige
1992Alt det, som ingen ser
Kenny Lübcke og Lotte Nilsson (12)
Why me?
Linda Martin
Irland
1993Under stjernerne på himlen
Tommy Seebach (22)
In your eyes
Niamh Kavanagh
Irland
1994Rock’n’roll kids
Paul Harrington & Charlie McGettigan
Irland
1995Fra Mols til Skagen
Aud Wilken (5)
Nocturne
Secret Garden
Norge
1996Kun med dig
Dorte Andersen og Martin Loft (-)
The voice
Eimear Quinn
Irland
1997Stemmen i mit liv
Kølig Kaj (16)
Love shine a light
Katrina & The Waves
Storbritanien
1998Diva
Dana International
Israel
1999Denne gang / This Time I Mean It
Trine Jepsen og Michael Teschl (8)
Take me to your heaven
Charlotte Nilsson
Sverige
2000Smuk som et stjerneskud / Fly on the Wings of Love
Brødrene Olsen (1)
Fly on the wings of love
Olsen Brothers
Danmark
2001Der står et billed’ af dig på mit bord / Never Ever Let You Go
Rollo & King (med Signe Svendsen) (2)
Everybody
Tanel Padar & Dave Benton & 2XL
Estland
2002Vis mig, hvem du er / Tell Me Who You Are
Malene Winther-Mortensen (24)
I wanna
Marie N
Letland
2003Everyway that I can
Sertab Erener
Tyrkiet
2004Sig det’ løgn / Shame on You
Tomas Thordarson (13 i semifinale)
Wild dances
Ruslana
Ukraine
2005Tænder på dig / Talking to You
Jakob Sveistrup (9)
My number one
Helena Paparizou
Grækenland
2006Twist of Love
Sidsel Ben Semmane (18)
Hard rock hallelujah
Lordi
Finland
2007Drama Queen
DQ (19 i semifinale)
Molitva
Marija Serifovic
Serbien
2008All Night Long
Simon Mathew (15)
Believe
Dima Bilan
Rusland
2009Believe Again
Brinck (13)
Fairytale
Alexander Rybak
Norge
2010In a Moment Like This
Chanée & N’evergreen (4)
Satellite
Lena Meyer-Landrut
Tyskland
2011New Tomorrow
A Friend in London (5)
Running
Scared El & Niki
Azerbaijan
2012Should’ve Known Better
Soluna Samay (23)
Euphoria
Loreen
Sverige
2013Only Teardrops
Emmelie de Forest (1)
Only Teardrops
Emmelie de Forest
Danmark
2014Cliche Love Song
Basim (9)
Rise Like a Phoenix
Conchita Wurst
Østrig
2015The Way You Are
Anti Social Media (13 i semifinale)
Heroes
Måns Zelmerlöff
Sverige
2016Soldiers of Love
Lighthouse X (17 i kvalifikationen)
1944
Jamala
Ukraine
2017Where I Am
Anja Nissen
Amar pelos dois
Salvador Sobral
Portugal
2018Higher Ground
Rasmussen
Toy
Netta Barzilai
Israel
2019Love is Forever
Leonora
Arcade
Duncan Laurence
Netherlands
2020Yes
Ben & Tan
Contest canceled
2021Øve os på hinanden
Fyr & Flamme
Zitti e buoni
Måneskin

Kilde: Eurovision.tv & Wikipedia.org