Restaurant Kongemosen

Kongemosen 1, 2765 Smørum, Tlf. 44 68 45 45, restaurantkongemosen.dk

Langt om længe kom vi forbi Restaurant Kongemosen. Det har været på ønskelisten i snart 3 år.

Rigtig lækker frokostplatte med en passende mængde fisk lidt hønsesalat, roastbeef og så en ost at slutte af på. Det hele præsenteret så det kunne spises “med uret”. OG endelig en restaurant der har hjemmebagt rugbrød når de på menukortet skirver “hjemmebagt rugbrød”. Det kan tilføjes at alt det øvrige ligeledes var hjemmelavet.

Udsigten på deres terrasse er helt unik og selvom det begyndte at regne, da vi var forbi, så betød det ikke spor under den store parasol – det gjorde det blot mere hyggeligt.

Betjeningen var tip-top og meget imødekommende.

5 kokkehuer ud af 5

Restaurant Villa Gallina

Villa Gallinavej 3, 4690 Haslev Tlf. 56 32 62 16, villa-gallina.dk

Villa Gallina er som taget ud af filmen “Sommer i Tyrol“. Godt gemt inde i skoven, med udsigt over en sø – det bliver bare ikke hyggeligere.

Maden er i særklasse, selvom deres basilikumfrikadeller mangled en del basilikum for at leve op til navnet. Når dette er sagt, så er deres frokost platte alligevel værd at køre efter, også selvom man ikke lige bor i området.
Der er kun åbent 4 timer dagligt, fra 12 – 16 og serverer derfor kun frokost samt kaffe og kage.

Betjeningen var på dagen lidt “kluntet” men omgivelserne gjorde det til en dejlig oplevelse alligevel.

5 kokkehuer ud af 5

Halsnæs Bryghus

Nordre Beddingsvej 35, 3390 Hundested. Tlf. 26 16 70 46, halsbryg.dk

Ligger godt placeret på havnen i Hundested. Menukortet er ikke stort, men det er portionerne – jeg vil gerne se den person der tager to “madder”. Fornemmelsen af frisk fisk, der lige er trukket op fra havet, emmer i hele restauranten. OG så skal vi ikke glemme det fine udvalg af deres eget bryg.

Betjeningen er ung og virker lidt derefter.

4 kokkehuer ud af 5

Da Luca

Ballerup Centeret 170, 2750 Ballerup, Tlf. 44 86 11 11

På trods af den lidt “uheldige” placering i BC, er denne café på alle måder overraskende. Lækker frokost menu og helt i top betjening. Jeg havde nok forventet noget mere “low-budget” men det er på ingen måde tilfældet.

Jeg kommer snart igen.

5 kokkehuer ud af 5

Melodi Grand Prix

Liste over vindere af Melodi Grand Prix, både det danske og det internationale

Årstal Dansk vinder International vinder
1956   Refrain
Lys Assia
Schweiz
1957 Skibet skal sejle i nat
Gustav Winckler og Birthe Wilke (3)
Net als toen
Corry Brokken
Holland
1958 Jeg rev et blad ud af min dagbog
Rachel Rastenni (8)
Dors, mon amour
André Claveau
Frankrig
1959 Uh – Jeg ville ønske jeg var dig
Birthe Wilke (5)
Een beetje
Teddy Scholten
Holland
1960 Det var en yndig tid
Katy Bødtger (10)
Tom Pillibi
Jacqueline Boyer
Frankrig
1961 Angelique
Dario Campeotto (5)
Nous les amoureux
Jean-Claude Pascal
Luxembourg
1962 Vuggevise
Ellen Winther (10)
Un premier amour
Isabelle Aubret
Frankrig
1963 Dansevise
Grethe og Jørgen Ingmann (1)
Dansevise
Grethe og Jørgen Ingmann
Danmark
1964 Sangen om dig
Bjørn Tidmand (9)
Non ho l’età
Gigliola Cinquetti
Italien
1965 For din skyld
Birgit Brüel (7)
Poupée de cire, poupée de son
Frankrig Gall
Luxembourg
1966 Stop, mens legen er god
Ulla Pia (14)
Merci chérie
Udo Jürgens
Østrig
1967   Puppet on a string
Sandie Shaw
Storbritanien
1968   La la la
Massiel
Spanien
1969   Vivo cantando
Salomé
Spanien
  Boom bang a bang
Lulu
Storbritanien
  De troubadour
Lenny Kuhr
Holland
  Un jour, un enfant
Frida Boccara
Frankrig
1970   All kinds of everything
Dana
Irland
1971   Un banc, un arbre, une rue
Séverine
Monaco
1972   Après toi
Vicky Leandros
Luxembourg
1973   Tu te reconnaîtras
Anne Marie David
Luxembourg
1974   Waterloo
ABBA
Sverige
1975   Ding a dong
Teach In
Holland
1976   Save your kisses for me
Brotherhood of Man
Storbritanien
1977   L’oiseau et l’enfant
Marie Myriam
Frankrig
1978 Boom Boom
Mabel (16)
A ba ni bi
Izhar Cohen
Israel
1979 Disco tango
Tommy Seebach (6)
Halleluyah
Gali Atari & Milk and Honey
Israel
1980 Tænker altid på dig
Bamses Venner (14)
What’s another year
Johnny Logan
Irland
1981 Krøller eller ej
Tommy Seebach og Debbie Cameron (11)
Making your mind up
Buck’s Fizz
Storbritanien
1982 Video video
Brixx (17)
Ein bißchen Frieden
Nicole
Tyskland
1983 Kloden drejer
Gry Johansen (17)
Si la vie est cadeau
Corinne Hermes
Luxembourg
1984 Det’ lige dét
Hot Eyes (4)
Diggi-loo diggi-ley
Herrey’s
Sverige
1985 Sku’ du spørg’ fra no’en?
Hot Eyes (11)
La det swinge
Bobbysocks
Norge
1986 Du er fuld af løgn
Trax (6)
J’aime la vie
Sandra Kim
Belgien
1987 En lille melodi
Anne-Cathrine Herdorff (5)
Hold me now
Johnny Logan
Irland
1988 Ka’ du se hva’ jeg sa’
Hot Eyes (3)
Ne partez pas sans moi
Céline Dion
Schweiz
1989 Vi maler byen rød
Birthe Kjær (3)
Rock me
Riva
Jugoslavien
1990 Hallo hallo
Lonnie Devantier (8)
Insieme: 1992
Toto Cutugno
Italien
1991 Lige der hvor hjertet slår
Anders Frandsen (19)
Fångad av en stormvind
Carola
Sverige
1992 Alt det, som ingen ser
Kenny Lübcke og Lotte Nilsson (12)
Why me?
Linda Martin
Irland
1993 Under stjernerne på himlen
Tommy Seebach (22)
In your eyes
Niamh Kavanagh
Irland
1994   Rock’n’roll kids
Paul Harrington & Charlie McGettigan
Irland
1995 Fra Mols til Skagen
Aud Wilken (5)
Nocturne
Secret Garden
Norge
1996 Kun med dig
Dorte Andersen og Martin Loft (-)
The voice
Eimear Quinn
Irland
1997 Stemmen i mit liv
Kølig Kaj (16)
Love shine a light
Katrina & The Waves
Storbritanien
1998   Diva
Dana International
Israel
1999 Denne gang / This Time I Mean It
Trine Jepsen og Michael Teschl (8)
Take me to your heaven
Charlotte Nilsson
Sverige
2000 Smuk som et stjerneskud / Fly on the Wings of Love
Brødrene Olsen (1)
Fly on the wings of love
Olsen Brothers
Danmark
2001 Der står et billed’ af dig på mit bord / Never Ever Let You Go
Rollo & King (med Signe Svendsen) (2)
Everybody
Tanel Padar & Dave Benton & 2XL
Estland
2002 Vis mig, hvem du er / Tell Me Who You Are
Malene Winther-Mortensen (24)
I wanna
Marie N
Letland
2003   Everyway that I can
Sertab Erener
Tyrkiet
2004 Sig det’ løgn / Shame on You
Tomas Thordarson (13 i semifinale)
Wild dances
Ruslana
Ukraine
2005 Tænder på dig / Talking to You
Jakob Sveistrup (9)
My number one
Helena Paparizou
Grækenland
2006 Twist of Love
Sidsel Ben Semmane (18)
Hard rock hallelujah
Lordi
Finland
2007 Drama Queen
DQ (19 i semifinale)
Molitva
Marija Serifovic
Serbien
2008 All Night Long
Simon Mathew (15)
Believe
Dima Bilan
Rusland
2009 Believe Again
Brinck (13)
Fairytale
Alexander Rybak
Norge
2010 In a Moment Like This
Chanée & N’evergreen (4)
Satellite
Lena Meyer-Landrut
Tyskland
2011 New Tomorrow
A Friend in London (5)
Running
Scared El & Niki
Azerbaijan
2012 Should’ve Known Better
Soluna Samay (23)
Euphoria
Loreen
Sverige
2013 Only Teardrops
Emmelie de Forest (1)
Only Teardrops
Emmelie de Forest
Danmark
2014 Cliche Love Song
Basim (9)
Rise Like a Phoenix
Conchita Wurst
Østrig
2015 The Way You Are
Anti Social Media (13 i semifinale)
Heroes
Måns Zelmerlöff
Sverige
2016 Soldiers of Love
Lighthouse X (17 i kvalifikationen)
1944
Jamala
Ukraine
2017 Where I Am
Anja Nissen
Amar pelos dois
Salvador Sobral
Portugal
2018 Higher Ground
Rasmussen
Toy
Netta Barzilai
Israel
2019 Love is Forever
Leonora
Arcade
Duncan Laurence
Netherlands

Kilde: Eurovision.tv & Wikipedia.org