Vild med Dans

Hvem vandt og hvornår?

ÅrgangVindere
2018Simon Stenspil og Asta Björk
2017Sofie Lassen-Kahlke og Michael Olesen
2016Sarah Mahfoud og Morten Kjeldgaard
2015Ena Spottag og Thomas Evers Poulsen
2014Sara Maria Franch-Mærkedahl og Silas Holst
2013Mie Skov og Mads Vad
2012Claudia Rex og Joakim Ingversen
2011Sophie Fjellvang-Sølling og Silas Holst
2010Cecilie Hother & Mads Vad
2009Vickie Jo Ringgaard og Casper Elgaard
2008Marianne Eihilt og Joachim B. Olsen
2007Marianne Eihilt og Robert Hansen
2006Christina Roslyng og Steen Lund
2005Vickie Jo Ringgaard og David Owe, sæson 2
Mia Lyhne og Thomas Evers Poulsen, sæson 1

Julekalender på TV

Her er en kronologisk oversigt (nyest til ældst) over hvilke julekalendere der bliver sendt eller har været sendt på dansk tv

2018KanalJulekalender

DR1Theo & Den Magiske Talisman

DR2Rytteriets Jul
RamasjangSelmas Saga
RamasjangRamajetternes Jul
RamasjangOnkel Rejes Julefis
DR UltraKlassens Perfekte Jul
DRTVBamses Julerejse
TV2Tvillingerne og Julemanden
TV2Alletiders Julemand
TV2 CharlieThe Julekalender
2017KanalJulekalender
DR1Snefald
DR2Laban: En juletragedie (Adventskalender)
RamasjangRamajetternes Jul
RamasjangNissernes Ø
DR UltraKlassens jul
DR UltraJultra: Bubbers juleshow
TV2Alletiders nisse
TV2Tinkas juleeventyr
TV2 CharlieThe julekalender
TV2 ZuluNatholdets julekalender
TV2 PlayJuleønsket
2016KanalJulekalender
DR1Den Anden Verden
DR2Rytteriets Jul (Adventskalender)
RamasjangNissebanden i Grønland
TV2Ludvig og julemanden
TV2Alle tiders jul
TV2 CharlieAndersens julehemmelighed: En kriminallystspilskomedie
2015KanalJulekalender
DR1Absalons hemmelighed
DR2Mens vi presser citronen (Adventskalender)
RamasjangNissebanden
DR UltraAbsalons hemmelighed
DR UltraJultra
DR UltraPiratskatten
TV2Juleønsket
TV2Alle tiders jul
2014KanalJulekalender
DR1Tidsrejsen
DR2Yallahrup Færgeby
DR3Fuckr med dn jul
RamasjangSebastians jul
RamasjangJullerup Færgeby
RamasjangDen lille julemand
DR UltraJultra – Sofie og Bubbers jul
DR UltraJultra – Store Nørdernes julekalender
DR UltraPingvinerne fra Madagascar
DR UltraTidsrejsen
TV2Pyrus – Alle tiders julemand
TV2 ZuluUnder the Dome
TV2 FriJul i Frihuset
TV2 CharlieKalendergave 1-24
2013KanalJulekalender
DR1Pagten
DR2Jul på Vesterbro
DR36 Degrees of Kevin Bacon
RamasjangJul på slottet
DR UltraJultra
TV2Tvillingerne og Julemanden
TV2The Julekalender
TV2 FriJul med Ernst
TV2 CharlieKalendergave 1-24
2012KanalJulekalender
DR1Julestjerner
DR2Jul i Kommunen
RamasjangJulestjerner
RamasjangJul i Gammelby
RamasjangJul på slottet
RamasjangBamse julerejse
RamasjangJul på Kronborg
TV2Jul i Valhal
TV2The Julekalender
2011KanalJulekalender
DR1Nissebanden i Grønland
DR2Hjælp det er jul
RamasjangNissebanden i Grønland
TV2Ludvig & Julemanden
TV2The Julekalender
2010KanalJulekalender
DR1Absalons hemmelighed
RamasjangJul i Svinget
RamasjangAbsalons hemmelighed
TV2Pyrus i alletiders eventyr
TV2The Julekalender
2009KanalJulekalender
DR1Julefandango & Pagten
DR2Jul på Vesterbro
DR HDPagten
RamasjangPagten
RamasjangJul i Gammelby
TV2Martin & Ketil: Jul for begyndere
TV2Jesus & Josefine
TV2Jul i den gamle Trædemølle
2008KanalJulekalender
DR1Julefandango & Nissernes Ø
TV2Mikkel og guldkortet
TV2The Julekalender
2007KanalJulekalender
DR1Jul i Svinget
DR2Yallahrup færgeby
TV2Alletiders julemand
2006KanalJulekalender
DR1Absalons hemmelighed
DR2Jul i verdensrummet
TV2Alle tiders nisse
2005KanalJulekalender
DR1Bamses julerejse
DR2Omars jul
TV2Martin & Ketil: Jul for begyndere
TV2Jul i Valhal
TV2 ZuluMartin & Ketil: Jul for begyndere
TV2 ZuluCWC World
2004KanalJulekalender
DR1Jul på Kronborg
DR2Jul på Vesterbro
TV2Alle tiders jul
TV2Gufol mysteriet
2003KanalJulekalender
DR1Nissernes Ø
DR2Jul på Vesterbro
TV2CWC World
TV2Jesus & Josefine
TV2 ZuluCWC World
2002KanalJulekalender
DR1Nissebanden i Grønland
TV2Brødrene Mortensens jul
TV2CWC – Canal Wild Card
2001KanalJulekalender
DR1Nissebanden
DR2Jul i hjemmeværnet
TV2Krummernes jul
TV2The Julekalender
2000KanalJulekalender
DR1Jul på Kronborg
TV2Pyrus i alletiders eventyr
1999KanalJulekalender
DR1Bamses julerejse
TV2Juletestamentet
TV2Olsenbandens første kup
1998KanalJulekalender
DR1Jul på slottet
TV2Brødrene Mortensens jul
TV2Andersens julehemmelighed: En kriminallystspilskomedie
1997KanalJulekalender
DR1Avisen & Jullerup Færgeby
DR1Den hemmelige tunnel
TV2Gufol mysteriet
TV2Alletiders julemand
1996KanalJulekalender
DR1Bamses julerejse
TV2Jul I den gamle Trædemølle
TV2Krummernes jul
1995KanalJulekalender
DR1Hallo det er jul!
TV2Alle tiders nisse
TV2Juletestamentet
1994KanalJulekalender
DR1Jul i Gammelby
TV2Alle tiders jul
TV2The Julekalender
1993KanalJulekalender
DR1Nissebanden i Grønland
TV2Jul i Juleland
TV2Andersens julehemmelighed: En kriminallystspilskomedie
1992KanalJulekalender
DR1Nissebanden
TV2Skibet i skilteskoven
1991KanalJulekalender
DR1Jul på slottet
TV2The Julekalender
1990KanalJulekalender
DR1Avisen & Jullerup Færgeby
TV2Jul i den gamle Trædemølle
1989KanalJulekalender
DR1Nissebanden i Grønland
1988KanalJulekalender
DR1Cirkus Julius
1987KanalJulekalender
DR1Torvet
1986KanalJulekalender
DR1Jul på slottet
1985KanalJulekalender
DR1Eldorado for dyr & Kikkebakke Boligby
1984KanalJulekalender
DR1Nissebanden
1983KanalJulekalender
DR1Jul i Gammelby
1982KanalJulekalender
DR1Avisen & Jullerup Færgeby
1981KanalJulekalender
DR1Torvet
1980KanalJulekalender
DR1Jul og grønne skove & Mumidalen
1979KanalJulekalender
DR1Jul i Gammelby
1978KanalJulekalender
DR1Fru Pigalopp og juleposten
1977KanalJulekalender
DR1Kikkebakke Boligby
1976KanalJulekalender
DR1Vinterbyøster
1975KanalJulekalender
DR1Vumserne og juleforberedelser
1974KanalJulekalender
DR1Jullerup Færgeby
1973KanalJulekalender
DR1Vinterbyøster
1972KanalJulekalender
DR1Noget om nisser
1971KanalJulekalender
DR1Hos Ingrid og lillebror & Magnus Tagmus
1970KanalJulekalender
DR1Hvad en møller kan komme ud for, når der er nisser på loftet
1969KanalJulekalender
DR1De to i ledvogterhuset
1968KanalJulekalender
DR1Besøg på decembervej
1967KanalJulekalender
DR1Kender du decembervej?
1966KanalJulekalender
DR1Børnenes ulandskalender
1965KanalJulekalender
DR1Juleteatret
1964KanalJulekalender
DR1Bonus og Minus
1963KanalJulekalender
DR1Nisserne Tim og Tam
1962KanalJulekalender
DR1Historier fra hele verden

Kilde: danskfilmogtv.dk & juleliv.dk

Melodi Grand Prix

Liste over vindere af Melodi Grand Prix, både det danske og det internationale

Årstal Dansk vinder International vinder
1956 Refrain
Lys Assia
Schweiz
1957 Skibet skal sejle i nat
Gustav Winckler og Birthe Wilke (3)
Net als toen
Corry Brokken
Holland
1958 Jeg rev et blad ud af min dagbog
Rachel Rastenni (8)
Dors, mon amour
André Claveau
Frankrig
1959 Uh – Jeg ville ønske jeg var dig
Birthe Wilke (5)
Een beetje
Teddy Scholten
Holland
1960 Det var en yndig tid
Katy Bødtger (10)
Tom Pillibi
Jacqueline Boyer
Frankrig
1961 Angelique
Dario Campeotto (5)
Nous les amoureux
Jean-Claude Pascal
Luxembourg
1962 Vuggevise
Ellen Winther (10)
Un premier amour
Isabelle Aubret
Frankrig
1963 Dansevise
Grethe og Jørgen Ingmann (1)
Dansevise
Grethe og Jørgen Ingmann
Danmark
1964 Sangen om dig
Bjørn Tidmand (9)
Non ho l’età
Gigliola Cinquetti
Italien
1965 For din skyld
Birgit Brüel (7)
Poupée de cire, poupée de son
Frankrig Gall
Luxembourg
1966 Stop, mens legen er god
Ulla Pia (14)
Merci chérie
Udo Jürgens
Østrig
1967 Puppet on a string
Sandie Shaw
Storbritanien
1968 La la la
Massiel
Spanien
1969 Vivo cantando
Salomé
Spanien
Boom bang a bang
Lulu
Storbritanien
De troubadour
Lenny Kuhr
Holland
Un jour, un enfant
Frida Boccara
Frankrig
1970 All kinds of everything
Dana
Irland
1971 Un banc, un arbre, une rue
Séverine
Monaco
1972 Après toi
Vicky Leandros
Luxembourg
1973 Tu te reconnaîtras
Anne Marie David
Luxembourg
1974 Waterloo
ABBA
Sverige
1975 Ding a dong
Teach In
Holland
1976 Save your kisses for me
Brotherhood of Man
Storbritanien
1977 L’oiseau et l’enfant
Marie Myriam
Frankrig
1978 Boom Boom
Mabel (16)
A ba ni bi
Izhar Cohen
Israel
1979 Disco tango
Tommy Seebach (6)
Halleluyah
Gali Atari & Milk and Honey
Israel
1980 Tænker altid på dig
Bamses Venner (14)
What’s another year
Johnny Logan
Irland
1981 Krøller eller ej
Tommy Seebach og Debbie Cameron (11)
Making your mind up
Buck’s Fizz
Storbritanien
1982 Video video
Brixx (17)
Ein bißchen Frieden
Nicole
Tyskland
1983 Kloden drejer
Gry Johansen (17)
Si la vie est cadeau
Corinne Hermes
Luxembourg
1984 Det’ lige dét
Hot Eyes (4)
Diggi-loo diggi-ley
Herrey’s
Sverige
1985 Sku’ du spørg’ fra no’en?
Hot Eyes (11)
La det swinge
Bobbysocks
Norge
1986 Du er fuld af løgn
Trax (6)
J’aime la vie
Sandra Kim
Belgien
1987 En lille melodi
Anne-Cathrine Herdorff (5)
Hold me now
Johnny Logan
Irland
1988 Ka’ du se hva’ jeg sa’
Hot Eyes (3)
Ne partez pas sans moi
Céline Dion
Schweiz
1989 Vi maler byen rød
Birthe Kjær (3)
Rock me
Riva
Jugoslavien
1990 Hallo hallo
Lonnie Devantier (8)
Insieme: 1992
Toto Cutugno
Italien
1991 Lige der hvor hjertet slår
Anders Frandsen (19)
Fångad av en stormvind
Carola
Sverige
1992 Alt det, som ingen ser
Kenny Lübcke og Lotte Nilsson (12)
Why me?
Linda Martin
Irland
1993 Under stjernerne på himlen
Tommy Seebach (22)
In your eyes
Niamh Kavanagh
Irland
1994 Rock’n’roll kids
Paul Harrington & Charlie McGettigan
Irland
1995 Fra Mols til Skagen
Aud Wilken (5)
Nocturne
Secret Garden
Norge
1996 Kun med dig
Dorte Andersen og Martin Loft (-)
The voice
Eimear Quinn
Irland
1997 Stemmen i mit liv
Kølig Kaj (16)
Love shine a light
Katrina & The Waves
Storbritanien
1998 Diva
Dana International
Israel
1999 Denne gang / This Time I Mean It
Trine Jepsen og Michael Teschl (8)
Take me to your heaven
Charlotte Nilsson
Sverige
2000 Smuk som et stjerneskud / Fly on the Wings of Love
Brødrene Olsen (1)
Fly on the wings of love
Olsen Brothers
Danmark
2001 Der står et billed’ af dig på mit bord / Never Ever Let You Go
Rollo & King (med Signe Svendsen) (2)
Everybody
Tanel Padar & Dave Benton & 2XL
Estland
2002 Vis mig, hvem du er / Tell Me Who You Are
Malene Winther-Mortensen (24)
I wanna
Marie N
Letland
2003 Everyway that I can
Sertab Erener
Tyrkiet
2004 Sig det’ løgn / Shame on You
Tomas Thordarson (13 i semifinale)
Wild dances
Ruslana
Ukraine
2005 Tænder på dig / Talking to You
Jakob Sveistrup (9)
My number one
Helena Paparizou
Grækenland
2006 Twist of Love
Sidsel Ben Semmane (18)
Hard rock hallelujah
Lordi
Finland
2007 Drama Queen
DQ (19 i semifinale)
Molitva
Marija Serifovic
Serbien
2008 All Night Long
Simon Mathew (15)
Believe
Dima Bilan
Rusland
2009 Believe Again
Brinck (13)
Fairytale
Alexander Rybak
Norge
2010 In a Moment Like This
Chanée & N’evergreen (4)
Satellite
Lena Meyer-Landrut
Tyskland
2011 New Tomorrow
A Friend in London (5)
Running
Scared El & Niki
Azerbaijan
2012 Should’ve Known Better
Soluna Samay (23)
Euphoria
Loreen
Sverige
2013 Only Teardrops
Emmelie de Forest (1)
Only Teardrops
Emmelie de Forest
Danmark
2014 Cliche Love Song
Basim (9)
Rise Like a Phoenix
Conchita Wurst
Østrig
2015 The Way You Are
Anti Social Media (13 i semifinale)
Heroes
Måns Zelmerlöff
Sverige
2016 Soldiers of Love
Lighthouse X (17 i kvalifikationen)
1944
Jamala
Ukraine
2017 Where I Am
Anja Nissen
Amar pelos dois
Salvador Sobral
Portugal
2018 Higher Ground
Rasmussen
Toy
Netta Barzilai
Israel

Kilde: Eurovision.tv & Wikipedia.org

De 7 små dværge

Navnene på de 7 små dværge fra Snehvide

Dansk Engelsk Bemærkning
Brille Doc Har briller, er deres leder, har det med at snakke bagvendt
Gnavpot Grumpy Godt gnaven, har dog et godt hjerte alligevel
Lystig Happy Kraftig fyr, glad og munter
Prosit Sneezy Har allergi og nyser meget kraftigt
Flovmand Bashful Rødmer let og gemmer sig i skægget når det sker
Søvnig Sleepy Er altid meget træt og gaber højt
Dumpe Dopey Siger ikke noget, kommer altid løbende langt efter de andre og er meget klodset